Amazon Kindle, Amazon reklamları, Kitap satışları, Uluslararası yayın

Amazon’da nasıl daha fazla para kazanılır?

Amazon'da nasıl daha fazla para kazanılır?

Bazı yazarların amacı Amazon'da kitap yayınlamak, özgeçmiş oluşturmak veya sadece bu platformda kitap okumak isteyenlere kitap sağlamaktır. Bu yazarlar para kazanmak veya kitaplarının satışlarını artırmak istemiyorlar. İçeriklerini geliştirebilmeleri için okuyucuların eleştirel yorumlarıyla daha fazla ilgileniyorlar. Ayrıca kitaplarını yayınlamaktan ve görmekten zevk alırlar.

Ancak bu küresel pazara girenlerin çoğu, bu şekilde finansal faydalar elde etmeyi amaçlıyor. Çünkü Amazon gibi platformlar kitap satarak para kazanmak için harika bir platform. Dünya çapında milyonlarca kitapsevere erişim, kitapların Amazon'da ücretsiz basımı ve kitapların tanıtımı ve tanıtımı için çok güçlü araçların kullanılması, yazarların bu uluslararası pazara çekilmesinin en önemli nedenlerinden bazılarıdır. Fakat daha fazla para kazanmak için nelere dikkat etmelisiniz?

Bu bölümde, bu kilit noktaya bakacağız. Bir kitabı sadece Amazon KDP'ye yükleyerek çok para kazanamayacağı açıktır. "Yol Haritası" ve "Okuyucuların dikkatini hızlı bir şekilde çekmek için 5 ipucu" makalelerinde kitap yüklemenin teknik noktalarını ve en önemli adımlarını anlattık. Ancak kitap satışlarınızı veya Royalty'i artırmanıza yardımcı olabilecek başka şeyler de var.

İlk kilit nokta: kitap satışlarının payı

Amazon'daki her kitabın satışından payım nedir? Bu, yazarların aklına gelen en yaygın sorulardan biridir. Amazon'da yazarın payını ve Amazon'u belirleyen farklı yüzdeler vardır. Bu yüzdeler şunları içerir: yüzde 35, 40, 60 ve 70, bu bölümde kitap satışlarından en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi anlatacağız.

Bu sorunun cevabı, kitabınızı yayınladığınız baskıya göre değişir. Bu yüzdelerin anlamını kolayca anlayabilmeniz için sadece Kindle'ın elektronik versiyonlarından ve ciltli ve ciltsiz baskılardan bahsediyoruz.

Kindle'ın elektronik versiyonları söz konusu olduğunda, telif hakkınız %35 veya %70 olacaktır. Her bir e-kopya satışından %70 pay alabilmenizin tek şartı, e-sürümünüzün fiyatını 2,99$ ile 9,99$ arasında ayarlamaktır. Bu, kitabınız 2,99 dolardan az veya 9,99 dolardan fazla değilse, satışların %70'ini alabileceğiniz anlamına gelir. Aksi takdirde, elektronik versiyonun her bir cildinin satışlarından payınız %35 olacaktır.

Amazon'un bu yüzde için verdiği bir diğer sebep de bu fiyat aralığındaki daha iyi satış rakamları. Bu nedenle yazarları Kindle sürümlerinin fiyatını bu aralıkta belirlemeye teşvik eder. Ancak hepsi bu kadar değil ve yazar aynı fiyat aralığındaki en iyi rakamı seçebilmelidir. En düşük fiyat mutlaka en yüksek satış anlamına gelmez.

Ciltli ve karton kapaklı baskılarda yazarın kitap satışlarındaki payı yüzde 40 veya 60 olacaktır. Bu bölüm doğrudan kitabın nasıl yayınlandığına bağlıdır. Amazon'da iki tür yayınlama yöntemi vardır. İlk yöntemde kitap, kitap alıcısına doğrudan Amazon Gönderi sistemi aracılığıyla ulaşır. Bu, Amazon ile kitap alıcısı arasında bir orta yol olmadığı anlamına gelir. Bu durumda müşteri Amazon sayfasındaki kitabı seçer ve posta ücreti ödeyerek malını belirlenen zamanda teslim alır. Elbette yazarın Amazon Prime sistemine üyeliğinin kazancınıza hiçbir etkisi olmayacaktır.

İkinci yöntem, kitabın Genişletilmiş Dağıtım programı ile yayınlanmasıdır. Bu yöntem aracı görevi görür. Bu, kitabın Amazon ile kütüphaneler, üniversiteler, kitapçılar vb. merkezler arasındaki aracılar aracılığıyla kitap alıcılarına ulaştığı anlamına gelir. Bu durumda yazarın her basılı kitap hacmindeki satış payı %40 olacaktır. Bu, bu programın kullanılmaması gerektiği anlamına gelmez. Ancak not edilmelidir ki kitabınız hangi yayın yöntemiyle kitap alıcısına ulaşmıştır. Tüm kitap satış istatistiklerinize KDP hesabınızdaki Raporlar sekmesinden ulaşabilirsiniz.

İkinci kilit nokta: sosyal ağların kullanımı

Amazon'un gelişmiş algoritmalarını kullanan reklam kampanyaları, en iyi kitap reklam araçlarından biridir. Ancak Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube gibi diğer sosyal ağları kullanmak da kitabınızın daha iyi görünmesine yardımcı olabilir. Sosyal medyaya ek olarak, kitabınız hakkında ilgi çekici içeriğe sahip bir bloga sahip olmak başka bir harika araç olabilir. Bunlar bir marka oluşturmak için en iyi araçlardır.

Bir grup şarkıcı oluşturmak, sosyal medyayı kullanmanın bir başka faydasıdır. Çünkü kitabı olabildiğince tanıtmanıza ve okuyucuların ilgisini çekmenize ve yeni işlerinizle ilgili fısıltılar yaratmanıza yardımcı olurlar. Her yerde bulunması nedeniyle, sosyal medya, Amazon reklam kampanyalarının yanı sıra daha fazla insanla bağlantı kurmanız için bir ortam yaratacaktır. Hangi sosyal ağın kullanılması gerektiğini düşünmek de önemlidir. Çünkü farklı ülkelerdeki insanlar bazı sosyal ağları daha çok kullanıyor.

Üçüncü önemli nokta: diğer KDP araçlarını kullanın

Amazon, diğer benzersiz araçlarıyla, kitabın okuyucuları tarafından görülmeniz veya teşvik edilmeniz için size puan verebilir. İşte bu araçların bir listesi. Her birini araştırıp inceleyerek her birinin imkanlarından en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

  • Amazon Author Central'a katılın
  • Prime Reading aracını kullanın
  • Goodreads'e Katılın
  • Ön sipariş özelliği
  • Ücretsiz KDP reklamları kullanın
  • Kindle Hediyesi
  • A + İçerik

Ve sonraki makalelerde size açıklayacağımız diğer birçok araç. Tüm bunlar, Amazon'un güçlü ve etkili kampanyalarını kullanmanın yanı sıra satışlarınızı artırabilecek araçlar ve özelliklerdir. Bu nedenle, yalnızca Amazon kampanyalarını kullanmanın bu küresel pazarda maksimum satış elde etmenin iyi bir yolu olmadığı sonucuna varıyoruz.

Vergi formlarını doğru bir şekilde nasıl dolduracağınız da gelirinizi artırmada bir diğer etkendir ve bu da Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayıp yaşamamanıza bağlı olarak sizin için farklı koşullar yaratacaktır. Bu nokta ve bu bölümde daha fazla açıklama ve eğitim gerektiren diğer şeyler, sonraki gönderilerde ayrıntılı olarak tartışılacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.