Amazon Yazar Merkezi, Kitap Anatomisi, Kitap hazırlama, Uluslararası yayın

Kitabımın adını nasıl seçerim?

Kitabımın adını nasıl seçerim?

 

Kitap adının kalitesini incelemek ve değerlendirmek, kitabınızın görünürlüğünü ve satışını doğrudan etkiler.Her şeyden önce, bir yazar olarak, bununla ilgili bir sorunu olan tek kişinin sen olmadığını bilmelisin. Kitaplarının adını seçmek için geceler harcayan ve bu seçimden endişe duyan birçok yazar var.Başka bir deyişle, esasen kitabınızın markası olan kitabın adı, okuyucuların dikkatini çekmeli, onları kitabı almaya ikna etmeli ve kitlenizle konuşabilmelidir.Kesin olan şu ki, kötü bir başlığa sahip olmak kitabın satışını kesinlikle engelleyecektir. Bu yüzden her yazar, kitabının içeriğine olduğu kadar iyi bir isme sahip olmak için de zaman harcamalıdır.Amazon Booker olarak bunun ne kadar sıkıcı olabileceğini biliyoruz. Bu nedenle bu yazımızda sizler için bu görevi olabildiğince basitleştirmeye çalıştık. 

Kitabınız için en iyi isimler nelerdir? Son seçiminizin iyi bir dahili işlevi olacak mı, olmayacak mı? Ve bu makalede inceleyeceğimiz daha pek çok şey.İyi bir başlık ne anlama gelir ve neden çekicidir?Deneysel kanıtlar, doğru kitap adını seçmenin, uluslararası çevrimiçi kitap satış pazarlarında ne kadar iyi görüldüğü üzerinde şaşırtıcı bir etkiye sahip olacağını göstermiştir. Bu nedenle, kitabınızın başlığını seçmek veya değiştirmek için kapsamlı ve özel bir incelemeye ihtiyacınız olabilir!

1. Dikkat yaratınKitabınızın başlığı, Amazon gibi kitapçılarda arama yapan düzinelerce okuyucunun dikkatini çekmelidir. Başlık merak uyandırmalı. Bu, kitabın konusu hakkında küçük noktalar içermesi gerektiği, ancak aynı zamanda okuyucuları kitabı satın almaya zorlayan bir sır olarak kalması gerektiği anlamına gelir.

2. Benzersiz olmakKitabınızın başlığı türünde benzersiz olmalıdır. Örneğin, başka bir en çok satanın başlığını kopyalayıp yeniden düzenlemek büyük bir başarı olmaz. Başlığınız alıcıları çekecek kadar benzersiz olmalıdır. Ancak başlığın kitabınızın tüm doğasını kapsadığından emin olmalısınız.

3. Başlığın telaffuzunda akıcılıkBazen yazarlar benzersiz olmak için okuyucuların telaffuz etmesi kolay olmayan başlıklar kullanır.Başkaları konuşur mu? Ağızdan ağıza iletişimin gücünü asla hafife almayın. Kitabınıza mümkün olduğunca çok atıfta bulunmak istiyorsanız, herkesin telaffuz edebileceği bir başlık yapın.

4. Kolay hatırlanır olunHedef kitlenizin dikkatini çekmeyi başardığınızda, bu ilgiyi korumanız gerekir. Bunu nasıl yapabilirsiniz? Kolayca akılda kalıcı bir kitabın başlığını yaparak. Yukarıda bahsedilen üç özelliği başarılı bir şekilde değerlendirdiyseniz, insanların kitabınızı hatırlamasını sağlamakta sorun yaşamazsınız.

Bir kitap başlığı seçmek için hangi kurallara uyulmalıdır?

1. Tarzınıza bağlı kalın ve onu takip edin.Benzersiz bir başlığa sahip olmak, kitabınızın başarısında büyük bir fark yaratacaktır. Ancak içerik türünüzden çok uzaklaşmamalısınız. Örneğin, başlığınıza "sır" gibi bir kelime eklerseniz, kitabınız belirli bir gizem etrafında dönmelidir. Şimdi, başlığınızda "sır" kelimesini kullanarak bir kendi kendine yardım kitabı yazdığınızı varsayalım. Doğal olarak, bu seçim okuyucularınızın kafasını karıştırabilir. Bu yüzden biraz araştırma yapın ve kendi türünüzdeki en çok satan kitaplardan bazılarını okuyun ve başlıklarını taklit edin.

  1. Yinelenen bir başlık kullanmadığınızdan emin olun.

Bunu bilerek yapmış olabilirsiniz. Ancak uluslararası kitap pazarında bu kadar çok kitap varken, başka bir kitap başlığının sizin seçtiğiniz kitap başlığına benzer olması muhtemeldir. İşte bu noktada araştırmalar yeniden devreye giriyor. Bu yüzden kitabınızın başlığına karar vermeden önce benzer bir başlığın daha önce yayınlanmamış olduğundan emin olun. Bu olsaydı, hepimiz kaba bir uyanış içinde olurduk. Özellikle de ilk kitabınızı yayınlarken.

  1. Negatif kelimelerden ve temalardan kaçının.

"Kölelik ve faydaları", "ırkçılık yasası" veya "çocukları öldürmek neden eğlencelidir?" gibi başlıklar taşıyan bir kitap yazmanın çok açık. Yayınla. Çünkü kitlenize olumsuz bir duygu iletmek istemezsiniz. Ama bunu yapmakta ısrar edersen, sen farkına varmadan yazarlık kariyerin sona erecek.

  1. Kitabın başlığında ve alt başlığında anahtar kelimeler kullanın

Kitabınız uluslararası bir kitap dağıtım platformunda satılacaksa, anahtar kelimelere dikkat etmeniz gerekir. Örneğin, Amazon veya KDP'nin küresel kitap pazarında, anahtar kelimeler kitabınızın görünürlüğünde çok önemli bir rol oynayacaktır. Bu etki, Amazon'un kitabı aynı kitap türündeki hedef kitleye daha iyi görünür kılmak için kullandığı algoritmaya dayanmaktadır. Elbette anahtar kelimeler sadece kitabın başlığında ve alt başlığında kullanılmamaktadır. Ama kitabınızı keşfetmek için gidilecek en iyi yerlerden biri. Bunların hepsi, kitabın başlığına son şeklini vermeden önce dikkatlice düşünülmesi gereken şeylerdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.