Amazon Kindle, Amazon Yazar Merkezi, Baskı Versiyonu Paperback, Kitap hazırlama

Okuyucuların dikkatini hızla çekmek için 5 ipucu

Okuyucuların dikkatini hızla çekmek için 5 ipucu

 

Amazon küresel pazarında kitap satmak çok rekabetçi bir faaliyettir. Amazon'a her gün çeşitli baskılarda binlerce kitap yüklenmektedir. Kitap satmanın etkili yollarından birinin, yayınlanmış versiyonların çeşitliliği olduğunu bilmek ilginçtir. Kindle elektronik sürümleri, Ciltsiz ve Ciltli baskı sürümleri ve sesli sürümlerin her birinin kendi hayranları vardır. Dolayısıyla bu devasa uluslararası platformda günlük olarak yayınlanan kitapların sayısı önemli olacaktır.

Amazon sayfasında okuyucuların dikkatini hızla çeken bazı faktörler, kitapçılarda olanlara benzer. Müşteri, başlangıçta, kitabın başlığına ve kapağına bağlı olarak raflardaki bir veya daha fazla kitaba ilgi duyar. Tabii ki kitabın uygun raftaki yerinin de kitabın keşfedilmesinde en önemli etkenlerden biri olacağı açıktır. Ancak bir sonraki adımda, alıcının kitabı seçmesini sağlayan çekici başlık ve kapağın tasarımı ve rengidir.

Bir sonraki adımda, müşteri kitabın birkaç sayfasına daha yakından bakar ve listeyi ve girişini inceler. Sonunda, bu kısa inceleme ve kitabın fiyatı onu satın almaya ikna ederse, onu seçecektir. Elbette bazı kitap alıcılarının kitabı sırf güzelliği ve kapak tasarımından dolayı satın alması ve içeriğine hiç dikkat etmemesi talihsiz bir durumdur.

Amazon KDP'de kitap seçimi ve satın alma sürecine bir göz atalım. Sizce bu süreç ile bir müşterinin kitapçıdan kitap satın almak için attığı adımlar arasındaki fark nedir? Bu farklılıklar Amazon'da daha fazla kitap satmak için olumlu bir araç olabilir mi?

Eski bir kitapçıda veya Amazon sayfalarında bir kitabı görme ve satın alma sürecinin kısa ve hızlı bir süreç olduğunu unutmayın. Bu nedenle bu bölümde bahsedilecek olan maddelere dikkat etmeniz ve başarılı bir satış yaşamanız için bu durumların her birinde yetenekli ve deneyimli kişilerden faydalanmanız çok önemlidir. İşte okuyucularınızı ileriye taşımak için beş önemli nokta.

  1. Kitabın adı ve alt başlığı

"Kitabımın adını nasıl seçerim?" makalesinde Başlık ve alt başlığın önemini ayrıntılı olarak tartıştık. Kitabın adı, kitabın içindeki içeriği temsil ediyor ve doğal olarak Amazon'da belirli bir konuyu arayan bir alıcı için kitap seçiminde ilk nokta olabilir. Ancak bununla Amazon kitap tanıtım sayfası ve bir kitapçı arasındaki fark, her zaman olmasa da sık sık kitapçılarda yalnızca kitap dönüşlerinin görünmesidir. Amazon'dayken, kapağın tamamı ilk bakışta görülebilir ve başlık ile kitap kapağı tasarımının birleştirilmesi kitap satışları üzerinde daha iyi bir etki yaratabilir.

  1. Kapak tasarımı

Doğru rengi ve profesyonel kitap kapağı tasarımını seçmek, okuyucuların hızlı dikkatini çekmek için bir sonraki faktördür. Bu, her iki kitapçıda da aynı şekilde çalışır. Kitabın kapağı aslında kitabın özgün kimliğini okuyucuya tanıtıyor ve onu diğer kitaplardan ayırıyor. Profesyonelce tasarlanmış bir kitabın kapağı hem tasarımcının beğenisini ifade edebilir hem de alıcının dikkatini hızlıca çekebilir. İzleyicinin zihninde güçlü ve kalıcı zihinsel imgeler üzerinde de büyük bir etkisi olabilir. Ancak çekici bir kapak tasarımına sahip olmak için nelere dikkat etmelisiniz?

Çoğu durumda kaçınılması gereken bir şey, kapak tasarımının dağınıklığıdır. Birçok yazar, kitabın içeriğindeki tüm öğeleri, mesajları ve karakterleri ele alma eğilimindedir. Kitabınızı satın alan kişinin ilk bakışta ve çok kısa sürede kitabın mesajının özünü anlaması çok önemlidir.

Daha önce de belirtildiği gibi, kitap başlığı ve kapak tasarımının birleşimi, okuyucunun dikkatini çekmek için her şeyden daha önemlidir. Yazı tipi boyutu, yazı tipi, renk düzeni, kitap boyutu ve kapak resmi kitap görünürlüğü üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir. Minimalizmi ve hatta tipografiyi tek başına kullanmak, izleyiciyi etkilemek için iyi seçenekler olabilir.

Daha önce de belirtildiği gibi, kitap başlığı ve kapak tasarımının birleşimi, okuyucunun dikkatini çekmek için her şeyden daha önemlidir. Yazı tipi boyutu, yazı tipi, renk düzeni, kitap boyutu ve kapak resmi kitap görünürlüğü üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir. Minimalizmi ve hatta tipografiyi tek başına kullanmak, izleyiciyi etkilemek için iyi seçenekler olabilir.

  1. Diğer okuyucuların puanları ve yorumları

Web'de, çoğu mal veya kitap ya da başka herhangi bir şey alıcısı, satın almalarını tamamlamadan önce diğer alıcıların görüşlerine ve puanlarına dikkat eder. Bu özellik, satın alma işleminizle ilgili diğer kişilerin deneyimlerini ve görüşlerini bilmenize yardımcı olur. Aynı şekilde Amazon, kitap alıcılarına kitabın teslimat sayfasına yorum yapma fırsatı veriyor.

Elbette kitabın başında veya sonunda okuyucudan kitabın başlığı altında hem olumlu hem de olumsuz görüşlerini yazmasını istemek daha iyidir. Bu, okuyucunun kendi görüşünün sizin için önemli olduğunu anlamasını sağlayacaktır. Ancak iyi bir satış için, tüm alıcıların kitap hakkında harika ve iyi yorumlar yazabilmesi için bir şeyler yapılması gerekiyor gibi görünebilir. Bu mod ise tam tersi çalışır ve müşteride tüm bu yorumların sahte olduğu izlenimini yaratır. Dolayısıyla düşük puanlar ve olumsuz yorumlar içerebilen yorumların doğallığı, izlenimleri daha gerçekçi hale getirecek ve müşterinin puanlara daha fazla güveni olacaktır.

Aşağıda tanınmış ve başarılı bir yazar tarafından yazılmış cesaret verici bir metin örneği verilmiştir. Okuyucuları kitabınız hakkında yorum yapmaya davet etmek için de benzer örnekleri kullanabilirsiniz.

And I will be immensely grateful if you post a Reader Review on the book's product page at the online bookstore where you purchased it. These reviews are an essential resource, and it's sad but true that readers of books seldom bother to post their comments, good or bad! You can also make suggestions in the course of writing a review. Believe me, I'll read them all. Thank you! – (Author name)

Önemli Not: Metinde de görüldüğü gibi yazar, okuyuculardan tüm yorumlarını göndermelerini istemiştir. Ne iyi ne kötü! Bu yorumların yazarın etrafındakiler ve arkadaşları tarafından yapıldığına şüphe yoktur. Öte yandan yazar, eseriyle ilgili her türlü eleştiriyi veya olumsuz görüşü kabul ettiğini beyan eder. Bu nedenle olumsuz bir yorum göndermek onu üzmez ve okuyucular fikirlerini oldukça özgürce ifade edebilirler. Bu tür bir yorumun bir başka faydası da eser sahibinin kitabının olası olumsuz noktalarını fark edip bunları ortadan kaldırarak içeriğini iyileştirebilmesidir.

Ve son olarak, okuyucuların Amazon platformuna dahil edilmesi, kitapçılardan kitap satın alma sürecinde kullanılamayacak kadar güçlü ve değerli bir araçtır.

  1. Kitabın tanımı veya özeti

"Kitap Açıklaması Yazmanın Basit İlkeleri" makalesinde tartışılan kitabın özeti, bu özelliğin kavramını açıklar. Ancak bu bölümün önemi nedir ve kitabınızın okuyucularının dikkatini nasıl çekebilir?

Description Kitaplar, ister kitapçılarda ister Amazon'un çevrimiçi platformunda olsun, kitap alımlarını etkileyen ilk şeylerden biridir. Hayat meselelerinin makineleşmesi, çeşitli sosyal ağlar ve her şeyi hızlı ve özlü bir şekilde ifade eden reklam yöntemleri, Açıklama'yı önemli hale getirdi. Görünen o ki, tüm insanlar her şeyi çabuk ve kısa sürede almaya alışmışlar ve kararlarını verirken daha az sabırlılar. Bu nedenle, kitap isimlerine daha fazla bakmak ve daha fazla paragraf okumak yerine, kısa bir metnin mevcut olması ve onu okuyarak karar vermek için daha az çaba sarf etmekle ilgilenirler.

Amazon Kitap Tanıtım sayfasında alıcıya hızlı bir şekilde sunulan özet içeriğin, müşterinin dikkatini çekmek için en önemli araçlardan biri haline geldiği yer burasıdır. Okuyucuda ustaca duygular uyandıran cümleler kullanmak, anahtar kelimeleri kalınlaştırmak ve kitabın en önemli bölümlerinin bir listesini yazmak bir kitap açıklaması hazırlamanın iyi bir yoludur.Bu nedenle, iyi bir özet, okuyucunun dikkatini hızlandırmak için bir sonraki önemli aracınız olabilir.

  1. Look Inside

Bu özellik, kitapçılardaki okuyucuların bir kitabın iç sayfalarına bakmasına çok benzer. Ardından, söz konusu tüm öğelere sahiplerse ve kitabın makul fiyatı ile birlikte nihai incelemeye geçeceklerdir. Sayfa düzeni, metinlerin akıcılığı ve çekiciliği, paragraf uzunluğu, sayfaların ve başlıkların güzelliği, yazı tipi uyumu ve yazı tipi boyutu, okunabilirlik, yazım hataları, kağıdın rengi, kitabın boyutları, başlık ve dipnotlar ve daha birçok şey okuyucunun kitabı rahat ve keyifli bir şekilde okuması için önemlidir.Telif hakkı sayfasının olması ve tüzel kişiliğin doğruluğu, ISBN'ye sahip olması ve kitabın yayıncısı ve yazarı, tasarımcısı ve tercümanının özelliklerine sahip olması, kitabın okuyucuları için diğer önemli hususlardır. Giriş sayfası ve tanıtım, alıcının seçiminin doğru olacağını anladığı noktalardan bazılarıdır.

Kitap ekranında kitap kapağının üst köşesinde bulunan İçeriye Bak aracı, alıcının yukarıdakilerin tümünü incelemesine ve nihayet nihai bir karar vermesine olanak tanır.Bunların hepsi, Amazon gibi çevrimiçi kitap satış platformlarında kitap satın alma sürecinde olan şeylerdir. Yani en kısa sürede kitabınıza alıcı çekebilmek için bu eşyalar sizi başarılı kılacaktır.

Önemli Not: Kitap satışına devam etmek için yukarıdakiler yeterli olamaz. Çünkü yukarıdakilerle birlikte kitap satışlarının devam etmesinde kitap içeriğinin kalitesi en önemli unsurdur ve en iyi ve en profesyonel reklam kampanyaları bile kötü ve kabul edilemez içeriğe sahip bir kitabın yüksek satışına neden olamaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.