Bir yol haritası çizin

 

Nereden ve nasıl başlamalı?Başarılı kitap satışlarının ana adımlarıÖnsözAmazon'un uluslararası kitap pazarında başarılı olmak için birkaç temel ilkeyi izlemeniz gerekir. Bunlar, kitabınızın iyi satmadığından emin olmak için kullanabileceğiniz hedef belirleme paylaşım yazılımlarından sadece birkaçı. Bu nedenle kitap yayıncılık standartlarına göre dikkatli ve uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Bu yazımızda, tüm bunları size devasa Amazon global pazarına daha fazla farkındalıkla girebilmeniz için yeterince detaylı anlatmak istiyoruz. Tabii ki, kitabınızın başarısındaki tek katkınız olan başarılı bir satışa başlamak için en önemli şey etkileyici içeriğe sahip bir kitaba sahip olmak ve Amazon'un 300 milyon değerinden en fazla geri bildirimi almak için diğer adımlar profesyonel bir ekip tarafından yapılmalıdır.

Yazarlar genellikle iyi ve çekici bir kitap yazmanın yalnızca kitabın ziyaret ve satış sayısını belirlediğini düşünürler. Bu biraz doğru olsa da. Ancak sorun, bir kitabı satmanın geri kalan temellerini atladıklarında ortaya çıkar, sonunda okuyucular yazarın kitabını hoş karşılamaz ve çalışmaları yalıtılır.

Öyleyse, Amazon Kindle veya KDP'deki bir kitabın satışını en üst düzeye çıkarabilmemiz için bu adımları inceleyerek başlayalım. Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, yol haritasının en önemli adımları budur

Önemli Not: Bu yazıda ve bu sitedeki diğer yazılarda incelenen tüm hususlar çok önemlidir. Çünkü dünya çapında pek çok insan her gün bu dev mağaza platformunu ziyaret ediyor ve istediği kitabı arıyor.

1. Çeviriİlk bakışta bir kitabı başka bir dile çevirmek görece önemli bir konu gibi görünebilir ama çevirinin kalitesi ve ilkeleri hangi temelde değerlendirilmelidir? İlkeli çevirinin önemi nedir? Çeviri teknik incelemesi için hangi araçlar var ve daha fazlası.

Kitap tercümesinde ilk önemli nokta içeriğin hedef dile doğru aktarılmasıdır. Duyguların ifade ediliş şekli, yazarın amaçladığı gibi cümlelerin kullanılması, kitapta kullanılan atasözleri ve düzeltmeler, özel ve bilimsel ifade ve kelimelerin uyarlanması ve diğer şeyler deneyimli çevirmenler kullanmanın önemini açıkça göstermektedir.

Bir sonraki önemli nokta, çevirileri düzenlemek ve güncellemek için standart ve profesyonel araçlar kullanmaktır. Google ve Microsoft tarafından onaylanan popüler Grammarly programı, İngilizce metindeki dilbilgisi hatalarını düzenlemek ve düzeltmek için en iyi araçlardan biridir. Bu program sadece metindeki küçük ve büyük tüm İngilizce dilbilgisi noktalarını tanımakla kalmaz, aynı zamanda daha iyi ve daha yaygın kelimeler önermek, intihal, harf çevirisi ve noktalama işaretlerini kontrol etmek, paragraf uzunluklarını düzeltmek gibi diğer harika özellikleri de tanır ve kısa sürede çevirir ve çevirmenin insani ve kasıtsız hatalardan kaçınmasına yardımcı olur.Tabii ki, bu program iki ücretsiz ve premium sürümde sunulmaktadır ve Amazon Booker koleksiyonunun çevirmenleri, çevrilmiş metinleri kontrol etmek için premium sürümü kullanır.

Önemli Not: Amazon'un kısıtlamaları nedeniyle başka dillerde de kitap yayınlamak için çözümler bulunmaktadır. Örneğin, Farsça, Türkçe vb. Ancak çok daha fazla bağlantınız olacağı için İngilizce kullanmanızı öneririz.Güvenilirlik ve içeriğe bağlılık ilkesi, uyulmaması durumunda eser sahibine büyük zarar verebilecek, yazarın ürettiği özgün içeriğin okuyucusuna iletilmesini engelleyen ve doğal olarak büyük sorunlara yol açabilecek diğer ilkelerdir.

2. TasarımAmazon sayfasında okuyucuların dikkatini çeken ilk şeyin kitap kapağının rengi ve tasarımı olduğunu bilmek ilginç. Amazon'daki kitap ekranlarına yakından bakarsanız, kitapların küçük resim adı verilen küçük boyutlarda görüntülendiğini fark edeceksiniz. Ziyaretçinin Amazon sayfasında kitabı tıklayıp seçmesindeki bu birkaç dakikada elbette kitabın başlığı ve alt başlığı da önemli rol oynuyor. Ancak belirtildiği gibi renk şeması ve kapak tasarımı daha önemlidir.

Şimdi kapak görseli seçiminin kitabın ana temasıyla uyuşmadığını veya kapakta kullanılan rengin kitap türüne uymadığını hayal edin. Yazı tipi ve yazı boyutu doğru seçilmemişse ve genel olarak kapak tasarımı okuyucunun duygularını tahrik etmemektedir. Kapağın boyutları doğru belirlenmemiş ve daha birçok küçük ve büyük nokta. Kitabın oldukça ilgi çekici ve güzel bir içeriğe sahip olmasına rağmen Amazon kullanıcıları tarafından görülme fırsatını kaçırdığı açık.

Kitap tasarımında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli kısım ise kitabın farklı bölümlerinin sırasını belirleyen kitabın standart anatomisidir. Bu düzenleme, okuyucular üzerinde olumlu bir etki yaratmak için kitap basımı için tanımlanan standartlara dayanmalıdır ve son olarak, kitabın düzenlenme ve bölümlere ayrılma şekli, sayfaların görünümü, yazı tipi ve boyutu kesinlikle olmalıdır. kitap tasarımında önemli noktalardır.

3. Telif hakkıİyi içeriğe sahip bir kitabın başarısındaki bir sonraki adım, bir telif hakkı belgesi almaktır. Uluslararası Bern-İsviçre Antlaşması'na üye devletler tarafından düzenlenen bu belge, başarılı bir satışın devamı için özellikle önemlidir. Yazarın sahipliğini gösteren bu belge, kitabı büyük uluslararası kitap pazarlarındaki herhangi bir intihalden korur ve yazarın resmi izni olmadan başka hiç kimsenin kitabı kötüye kullanmasına izin vermez. Bu nedenle, bu belgeye sahip olmak, ona özgü tüm davaları gözlemlemek, kitabın başarı veya başarısızlığının en önemli davalarından biridir. Bu antlaşmaya üye ülkelerin hükümet ve resmi makamlarından alınması da özellikle dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur.

4. Meta verilerBu makaleyi okurken Amazon arama çubuklarında sayısız kelime kullanılıyor. Amazon platformunda okuyucuların hedeflediği kitabı temsil eden bu kelimeler, hedef kitleye ulaşmak için kullanılması gereken önemli anahtar kelimeleri temsil etmektedir. Prensipte bu anahtar kelimeleri nasıl bulacağınız ve kullanacağınız kesinlikle kendi deneyim ve uzmanlığınızı gerektirir.

Anahtar kelimelerle ilgili en önemli şeylerden biri, bunların nasıl kullanıldığıdır. Böylece kitabınızı dünyanın her yerindeki hedef kitlenize gösterebilir ve görülme şansını en üst düzeye çıkarabilir. Bu meta verileri kullanmak için en iyi yerlere bazı örnekler: kitap başlığı ve alt başlığı, kitap açıklama sayfası, anahtar kelimeleri yükleme, reklam kampanyaları ve diğer uygun Amazon siteleri. Bu yerler, kitabınızın Amazon arama sayfalarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olur.

Ancak bu bölümdeki en önemli şey, bahsedilen bölümlerde kullanılacak doğru anahtar kelimeleri nasıl bulacağınızdır. Bunu yapmak için Amazon veri kaynağına erişmeniz ve doğru kelimeleri çıkardıktan sonra bunları doğru bir şekilde analiz etmeniz gerekir. Bu sayede hedef okuyuculara en iyi şekilde ulaşılabilmektedir.Amazon Booker koleksiyonunun, Amazon şirketinin standart kurslarını geçerek Amazon KDP'de reklam sertifikası elde ettmiştir.

5. YüklemeŞimdi yukarıda çok kısaca belirtilen ilkeleri uyguladıktan sonra kitabınızı yüklemenin zamanı geldi. Kitapları dünyadaki tüm Amazon mağazalarında yüklemek ve dağıtmak için öncelikle tam bir KDP hesabına ihtiyacınız var. Çoğunuzun bildiği gibi, ürün yazarları ve satıcıları için bir Amazon hesabı kaydetmenin ve oluşturmanın iki adımı vardır. İlk adım, Amazon'da bir genel hesap oluşturmayı içerir.

Ancak daha önemli adım, Amazon'un Kindle Direct Publishing paketi altında bir KDP hesabı oluşturmaktır. Bu adımı tamamlamak için Amazon'un onaylı ülkelerinden birinde posta kodu ve telefon numarası içeren bir adresinizin olması gerekir. Ayrıca EFT özelliğine sahip uluslararası bir banka hesap numarası sağlamak ve son olarak yazarın ikamet ettiği ülkenin uluslararası vergi anlaşmalarına dayalı olarak doğru vergi formunu doldurmak da gereklidir. Ancak ABD yaptırımları ve Amazon'un iç politikalarına göre bazı ülkelerde yaşayan kişilerin Amazon'un olanaklarını kullanmasına izin verilmiyor, neyse ki Amazon Booker Group tamamen fanatik çözümleriyle bu sorunu çözup  tüm Amazon merkezlerine yükleyebiliyor..

6. ReklamŞimdiye kadar kitabınız yayınlanmaya ve yukarıdaki tüm ipuçlarını takip ederek dünyadaki tüm Amazon konumlarındaki okuyuculara gönderilmeye hazır. Ancak bu noktada dikkat çeken şey, dünyanın her yerinde Amazon'a her gün binlerce kitap yükleniyor. Kitaplar Kindle, Paperback ve Hardcover'ın elektronik versiyonlarında ve dünyanın her yerindeki okuyucular için sesli versiyonlarda mevcuttur. Şimdi, bu devasa yükleme hacminde kitabınızın kendisini türünün hayranlarına nasıl sunabileceğini bir düşünün. Tüm Amazon kategorilerinde yazılan kitaplar ve aralarındaki rekabet çok hassas ve zor.

Dünyanın en büyük kitap satış platformu Amazon, kitaplarını satarak para kazanmak isteyen yazarlar için harika bir çözüm sağladı. Bu benzersiz çözüm, yazarlar için en iyi karı elde etmek için karmaşık ancak doğru algoritmalarını kullanan Amazon'un reklam kampanyalarını kullanmaktır. Çeşitli Sponsorlu Ürünler, Sponsorlu Markalar ve Kilitli Ekran Reklamlarında sunulan bu kampanyalar, yazarların Amazon'daki kitap satışlarını en üst düzeye çıkarmaları için en iyi sonuçları verebilir.