İlk aşama: hazırlık

 

Amazon'un web sitesi, KDP veya Kindle Direct Publishing paketi altında yazarlar için harika özellikler sunuyor. Bu fırsattan yararlanan yazarlar, kitaplarını dünya çapında milyonlarca kişiye kolayca görünür hale getirebilirler. Ama Amazon'un küresel platformunu iyi kullanmak ne anlama geliyor? Bu mağazadan yararlanmak için kitabınızı nasıl hazırlarsınız?

Dünyadaki tüm Amazon alışveriş merkezlerinde kitap satış süreci üç ana aşamaya ayrılmıştır:

Adım 1: Kitabı hazırlayınİkinci adım: yüklemeÜçüncü adım: reklamBu bölümde, Amazon'da satışa sunulan standart bir kitap hazırlamanın tüm ipuçlarını açıklamak istiyoruz. Bu adımların tümü, Amazon web sitesindeki öğreticiler ve dünyanın dört bir yanındaki Amazon merkezlerine birden fazla kitap yükleme deneyimi kullanılarak elde edilmiştir.

Hazırlık aşamasında bu işlemler şu şekilde yapılmalıdır: çeviri, kapak tasarımı, sayfa tasarımı, telif hakkı sertifikası, ISBN, Kindle elektronik sürüm hazırlama, Ciltsiz ve Ciltli basılı sürüm, anahtar kelime seçimi, sınıflandırma Kategoriler, kitabın açıklama veya açıklamalarının yazılması ve aşağıda kısaca konuşacağımız diğer şeyler. 

İlk aşama: çeviri 

Bu adım, kitabı metnin orijinal dilinden farklı bir dilde yayınlanması amaçlanan yazarlar içindir. Tabii ki, bu doğru karar! (Birincil dil İngilizce olmayan dil anlamına gelir) Çünkü dünyadaki kitap dilinin İngilizce okuyucu sayısı dünyadaki diğer dillere göre çok daha fazladır. Öte yandan, dünyadaki birçok insan İngilizce yazılmış kitapları okuyabilir.

İkinci aşama: kapak tasarımı

 "Yol Haritası Çizimi" yazısında da belirtildiği gibi, okuyucuların dikkatini çeken ilk şey kitabın kapağı ve başlığının tasarımıdır. Bu nedenle, bu adım daha dikkatli atılmalıdır. Kitap kapağı tasarımı alanında deneyimli ve yetenekli grafikerler kullanmak, tipografiye ve kitabın başlık ve alt başlığının yazım şekline dikkat etmek, kitap türüne uygun ölçüleri seçmek, Arka kapak için doğru metnin sağlanması ve iç sayfaların kitap kapağıyla eşleştirilmesine ilişkin Amazon standartlarına ve gereksinimlerine bağlı kalınması bu önemli adımdaki en önemli adımlardan bazılarıdır.

Üçüncü adım:İç sayfa tasarımı

 Çok satan bir kitaba sahip olmanın gerekleri, iç sayfaların ya da diğer bir deyişle kitabın anatomisinin düzenlenmesi, sayfaların güzelleştirilmesi ve sayfa düzeni ilkelerine uyulmasıdır. Telif hakkı sayfasına sahip olmak, kitabın ilk, orta ve son bölümlerine dikkat etmek, uygun yazı tipi boyutu ve türü, bölümler, dipnotlar ve sayfa başlıkları ve daha birçok şey bu bölümün temel ilkeleridir. Ayrıca, popüler ve özel InDesign programını kullanmak, dahili sayfalar tasarlamak için en iyi seçeneklerden biridir.

Dördüncü aşama:Telif hakkı belgesi edinme

Fikir ve sanat eseri yaratmanın yaygın yollarından biri olan yazı, her zaman her türlü suistimal ve intihallere maruz kalabilmektedir. Bu, telif hakkı yasasına uymayan ülkelerde daha da önemlidir. Ama en önemlisi kitabın uluslararası yayında üretilen içeriğin korunmasıdır. Kitabı kötüye kullanma riskini artıran bir bağlam. Amazon ve diğer popüler küresel platformlar, kitabın içeriğini, hatta resimlerini ve tasarımlarını korumak için bir telif hakkı belgesine sahip olmanızı önerir. Bu yüzden İsviçre'deki Bern Uluslararası Sözleşmesinin taraflarından bu belgeyi almak, Amazon'da iyi bir deneyim yaşamak için yapılacak doğru şey.

Beşinci aşama:ISBN'si

Uluslararası Seri Kitap Numarası veya kısaca ISBN, 10 veya 13 haneli bir barkoddur. Bu sorun, okuyucuların ve arama motorlarının ISBN'yi veren ülke ve yayıncı gibi kitap bilgilerini tanımlamasına yardımcı olacak bilgileri sağlamayı amaçlamaktadır. Amazon, yazarlara ücretsiz ISBN'sini iki şekilde sağlar: Basılı kitaplar için ISBN ve Kindle veya ASIN'in elektronik sürümleri için ISBN. Elbette yazar da bowker.com gibi merkezlerden kendi ISBN'sini alıp kitabın arka kapağına ve kitabının telif hakkı sayfasına koyabilir ancak bu tür ISBN'ler ücretsiz değildir ve ücret ödemeniz gerekir. onlara.

Altıncı aşama:Kindle'ın elektronik versiyonunun hazırlanması

Kitabın dünyadaki en popüler ve popüler versiyonlarından biri Amazon'un elektronik Kindle Versiyonudur. Yalnızca Kindle cihazları tarafından okunabilen bu sürüm, Amazon Kindle Create yazılımı tarafından hazırlanıp yapılandırılmalıdır. Bu dosyaların uzantıları kpf'dir. Ve iyi imkanlara sahip. Örneğin bu tür kitapların içeriklerinin bir listesini oluşturarak istediğiniz bölümlere kolayca ulaşabilirsiniz. Bu cihazların sahiplerinin Kindle Unlimited veya Amazon KU'ya aylık ücret ödeyerek katılabilmeleri de bu versiyonun bir diğer avantajı. Çünkü kitabınızın ziyaret ve okunma sayısını artırabilir ve size küçük bir gelir sağlayabilir.

Yedinci aşama:Ciltsiz ve Ciltli Kapak Hazırlama

Dev Amazon tarafından yayınlamanın en büyük avantajlarından biri, kitabın basımı için ödeme yapmanız gerekmeyecek olmasıdır. İsteğe bağlı olarak fiziksel kitap yazdırma, size çok sayıda kitabınızı yazdırmak zorunda kalmama avantajı sağlar. Çünkü o zaman basılı kitaplarınızı Amazon depolarına gönderip meta olarak satmanız gerekiyor. Kitap basma maliyetlerinin yüksek olması, gönderilen kitapların israfı, kitapların içerik ve kapağının değiştirilememesi, Amazon depolarına posta ücreti ve daha birçok durum, Amazon'da kitap mal olarak satmanın dezavantajlarıdır.İsteğe bağlı baskı yaparken, kitabın bir cildini bile basmak için ödeme yapmazsınız. Öte yandan, kitabın içeriğini veya kapağını istediğiniz zaman kolayca düzenleyebilir veya değiştirebilirsiniz. Kitabın posta ücreti de alıcı tarafından Amazon'a ödenir.

Son olarak, basılı kitaplar Amazon'da hem yumuşak ciltli hem de sert ciltli olarak mevcuttur. Elbette Amazon Bookshelf'e yüklenen kitap sayısının yanı sıra sunulan elektronik, basılı ve sesli versiyonları gibi versiyon çeşitliliğinin de kitap satışlarının artmasında etkili olduğunu unutmamak gerekiyor!

Sekizinci aşama:Anahtar kelimeleri seçme 

Anahtar kelimeler, kitap okuyucular tarafından Amazon arama çubuğunda yazılan kelimeler ve ifadelerdir. Bu sözler, Amazon reklam kampanyalarının başlatılmasının temelini oluşturan özel bir öneme sahiptir. Doğru anahtar kelimeleri seçmede önemli bir nokta, Amazon meta verilerine erişimdir. Aksi takdirde, kitabınız yayınlandığında Amazon'da aranan anahtar kelimelere ulaşamazsınız. Bu kelime ve deyimlerin önemi, kitabınızı dünyanın farklı ülkelerindeki hedef kitlenize birebir bağlayabilmeleridir. Tabii ki kitabınız iyi bir içeriğe sahipse ve kitap yayıncılığının tüm ilkelerini takip ediyorsa, sizin için önemli bir gelir sağlayabilir.

Dokuzuncu aşama:Kategorileri belirleme

Bildiğiniz gibi kitaplar farklı kategori ve türlerde yazılıyor. Amazon KDP'de Kategoriler olarak bilinen bu kategoriler, son derece doğru ve kapsamlıdır. Bu kategorilerin avantajı kitabınızın kendi kategorisindeki konumunu belirlemesidir. Bu avantaj, kitap türünüzün okuyucularının kitabınıza daha iyi ve daha hızlı erişmesine yardımcı olacaktır. Amazon KDP'de bu kategorilerin genel sınıflandırması iki ana özelliğe ayrılmıştır: kurgu veya kurgu dışı, ayrıca yetişkinlerin ve ergenlerin yaş grubu.

Onuncu aşama:Kitap açıklamaları yazma

Kitap okuyucuları, Amazon arama yöntemlerine göre kitabınıza ulaşıp tıkladığında, kitabın yarısındasınız demektir. Bu, okuyucunun kitabınızın daha fazla ayrıntısını keşfetmeye başladığı yerdir:Kitabın ilk birkaç sayfasına göz atmak için İçeriye Bak özelliğini kullanmak,Arka kapaktaki metni okuma, yazarın Yazar Merkezi sayfasını görme, seçmen sayısı ve görüşlerini görme, alınan yıldızları inceleme ve son olarak kitabın özet metnini okuması. Kitap Açıklaması olarak bilinen bu metin özellikle önemlidir. Çünkü okuyucuyu kitabınızı almaya ikna etmenin yanı sıra, anahtar kelimeler kullanmak için de iyi bir yer olabilir.

 

Bu noktaya kadar yukarıdaki tüm ipuçlarını takip ederek kitap yükleme aşamasına geçebilirsiniz. Bütünlük içinde özetlenen bu ipuçlarının her biri, küresel Amazon pazarındaki kitap trafiğiniz ve satışlarınız üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olabilir.