Aşama 3: Reklam ve kitap satışları

 

Şimdiye kadar kitabınız iyi hazırlanmış ve tüm Amazon mağazalarına başarıyla yüklenmiştir. Kitap satışa hazır ve iyi bir başlangıç ​​için gerekli olan şeylerin çoğuna sahip. Ancak kitap yükleme makalesinde de belirtildiği gibi, yapılması gereken bir takım ek görevler vardır. Özellikle kitaplarını Amazon'da ilk kez yayınlayanlar için. Sadece isimleri veya kitapları markalı olanlar bu adıma çok ihtiyaç duymazlar ve kitapları basit bir güncelleme ile Amazon Kindle'daki satışların başında gelir.

Ancak bu bölümdeki tartışmamızın konusu Amazon araçlarını kullanarak iyi satışlar elde etmeye çalışanlar hakkında. Kitapları kabul edilebilir içeriğe ve kitap meraklılarını kitaplarını satın almaya ikna edecek diğer ipuçlarına sahip olanlar. Tabii ki, bir süre Amazon reklam kampanyalarını denedikten ve başlattıktan sonra hedeflerine ulaşabilirler ve zamanla bu tür Amazon reklamlarına olan ihtiyaçları azalacak.

Önemli Not: Amazon reklamları yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri, düzenli incelemeler yapılmadan reklamların tamamlanamayacağıdır. Bir reklam kampanyasının başarısında en etkili faktörlerden biri KDP pazarlama departmanının raporlarının doğru ve ilkeli Gözden geçirmek

ve analizidir. Bunlar düzenli olarak örneğin haftada bir yapılması gereken şeylerdir ve anahtar kelimelerde ve diğer kampanya ayarlarında gerekli değişikliklerin yapılması gerekir.

Amazon KDP'de reklam, birkaç önemli departman tarafından yapılır. Bunlardan biri Yazar Merkezi bölümünü tamamlıyor. Bu bölümde biyografinizi ve yayınladığınız diğer kitaplarınızı, resim ve site adresiniz veya kitabınız için hazırladığınız bir video ile birlikte okuyucuların kullanımına sunabilirsiniz. Okuyucular, okumaktan zevk aldığı veya bir şeyler eklediği bir kitabın yazarını tanımaya bayılır.

Aynı zamanda okuyucuya ve kitabın yazarına bağlantı kurma şansı verir. Bu, uluslararası kitap yayıncılığının en çekici yanlarından biridir ve kitap satışlarını kesinlikle doğrudan etkileyecektir. İnternetten bir ürün veya kitap satın almak istediğinizde, müşteri geri bildirimleri bölümüne ve o ürüne veya kitaba verilen yıldız sayısına dikkat etmiş olmalısınız. Bu nedenle, kitabın okuyucularıyla etkileşim kurmak için iyi ve çekici bir sayfaya sahip olmak çok önemlidir.

Bir Fiyat Promosyonu Çalıştır olarak bilinen bir sonraki önemli kısım, Kindle Geri Sayım Fırsatları ve Ücretsiz Kitap Promosyonu'nun iki özelliğini kullanmanıza izin veren kısımdır. Tabii ki, bu iki önemli özelliği kullanmak için bir ön koşul, Amazon KDP Select üyeliğidir. Bu bölüm sadece kitabınızın Kindle versiyonu içindir, basılı versiyonu için değil.

Kindle Countdown Deals:

Kindle sürümünüzün fiyatını kademeli olarak artırmanıza olanak tanıyan bir promosyon aracı. Örneğin, e-kitabınızın 11 dolara mal olmasını beklersiniz. Artık kitabın fiyatını maksimum 5 günde 3 dolardan 11 dolara yükseltebilirsiniz. İlk gün: 3 dolar, ikinci gün: 5 dolar, üçüncü gün: 7 dolar, dördüncü gün: 9 dolar ve beşinci gün: 11 dolar. Bu reklam yönteminin avantajı, kitap okuyucularını Kindle'ın elektronik versiyonunu daha düşük fiyatlarla satın almaya teşvik etmesidir.

Free Book Promotion:

Bu bölüm Kindle e-kitabınızı KU üyelerine en fazla 10 gün boyunca ücretsiz olarak sunmanızı sağlar. Aylık 9,99 ABD doları ücret karşılığında 2 milyondan fazla e-kitaba, binlerce sesli kitap ve ayda üç dergiye abone olabilirler.

Ancak bu bölümün avantajı, çok daha fazla okuyucuya ulaşmanıza yardımcı olmasıdır. Kitapların ücretsiz olarak sunulduğu doğrudur ancak Amazon, kitabınızın her sayfası okundukça gelirinize küçük bir miktar ekler. Kitap sayfalarınızın okuma istatistikleri, ikinci Kitaplık sekmesinde (Raporlar) görülebilir. Bu raporun adı, Amazon'daki kitap reklam bölümünün benzersiz özelliklerinden biri olan KENP Read veya Kindle Edition Normalized Page Read'dir.

Ancak Amazon KDP'de kitap pazarlamanın en önemli kısmı Amazon Reklamları bölümüdür. Amazon'un en güçlü reklam aracı olan bu bölüm ücretsiz değildir ve günlük bütçenizi tamamlamanızı gerektirir. Bu tür reklamlarla ilgili harika olan şey, Amazon'un bunu yalnızca bir müşteri reklamınızı tıkladığında bütçenizden düşürmesidir. Bu, kitabınızın hedef kitlenize sunumu için ödeme yapmanız gerekmediği anlamına gelir.

Bu reklam türü tamamen farklı üç kategoriye ayrılır. İlk kategori SP veya Sponsorlu Ürünler, ikinci kategori SB veya Sponsorlu Markalar ve üçüncü kategori Kilit Ekranı Reklamları olarak adlandırılır. Bu tür Amazon reklamlarının açıklamasının uzunluğu nedeniyle, onları sonraki makalelerde ayrıntılı olarak açıklayacağız.